Generel information

Organisatorisk tilhørsforhold

Dansk Selskab for Farmakologi har base på Syddansk Universitet – Odense.

Bestyrelsen

Formand: Niels Jessen: niels.jessen@biomed.au.dk

Danmarks Farmaceutiske Selskab:
Dorte Glintborg: dgl@medicinraadet.dk
Steen Hvass Ingwersen: steen.ingwersen@live.dk

Dansk Selskab for Farmakoepidemiologi:
Marie Lund: marie.lund@regionh.dk
Tea Skaaby (suppleant): ysedk@leo-pharma.com

Dansk Selskab for Toksikologi og Farmakologi:
Anders A. Jensen: aaj@sund.ku.dk
Agnete Larsen:  al@biomed.au.dk
Søren Sheikh Paludan (suppleant): soeren.paludan.sheikh@ouh.regionsyddanmark.dk

Dansk Selskab for Klinisk Farmakologi:
Zandra Nymand Ennis: zennis@health.sdu.dk
Kenneth Skov: kensk@regionsjaelland.dk
Maija Bruun Haastrup (suppleant): mhaastrup@health.sdu.dk

Dansk Selskab for Klinisk Kemisk Farmakologi:
Trine Meldgaard Lund: trine.lund@sund.ku.dk
Kim Peder Dalhoff (suppleant): kim.peder.dalhoff@regionh.dk

Tidsskriftet BCPT:
Kim Brøsen: kbrosen@health.sdu.dk
Hans Bräuner-Osborne: hbo@sund.ku.dk

Sekretariat

Henrik Horneberg
Institut for Sundhedstjenesteforskning
Klinisk Farmakologi og Farmaci
Syddansk Universitet
Winsløwparken 19, 2. sal
5000  Odense C
Tlf. 6550 4237
Mail: hhorneberg@health.sdu.dk

Vedtægter

Associeringsaftale BCPT og Dansk Selskab for Farmakologi